Конспекти уроків

                        Українська література            5 клас
Тема:Урок позакласного читання. Неповторний світ дитинства у творі Т.Щербаченко « Пуп Землі, або як Даринка світ рятувала
Мета: ознайомити учнів із цікавими сторінками життя та творчості Т.Щербачанко,викликати інтерес до читання її творів;розвивати навички художнього аналізу твору, виразного читання,висловлення власних суджень з приводу прочитаного, уміння глибоко розуміти мотиви вчинків головної героїні; виховувати  ціннісне ставлення особистості до мистецтва,до родини,до себе.
Обладнання: книжка Т. Щербаченко «Пуп Землі, або Як Даринка світ рятувала», фразеологічний словник, малюнки учнів,завдання для  роботи в парах.

Хід уроку.
І.Організаційний момент
Метод «Прогноз погоди».(Кожен учень визначає своє емоційне налаштування на урок у градусах: від-12 до +12 .)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Бесіда.
-Що таке дитинство?
-Підберіть епітети до слова дитинство.
-Чи вдало ви відтворили  на малюнках найпрекраснішу пору  в житті кожної дитини?
2.Створення галереї   малюнків «Дитинство-безтурботна пора».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-Сьогодні ми з вами  полинемо у світ дитинства  надзвичайно винахідливої дівчинки Даринки ,яка здатна на все: підсунути свиню нареченим,викинути коники,сплутати дивака з маніяком, навіть упоратися з пупом Землі. А допоможе нам у цьому письменниця Тетяна Щербаченко та її книга «Пуп Землі,або Як Даринка світ рятувала».
ІY. Формулювання  учнями теми та мети уроку.
 Y.Вивчення нового матеріалу
1.Проблемне питання.
-Чи важко писати для дітей?
2.Рубрика «Знайомства»
-Хто ж ця людина,яка завдяки своїй творчості не залишає  байдужими не лише дівчаток,а й хлопчиків,не кажучи вже про батьків?
Презентація
1) слайд.Життєвий шлях.
Народилася на Луганщині в родині вчителів.Має двох доньок.
2 )слайд.Творчий шлях.
Поетичні збірки: «Русалії», «Змієлов».
Енциклопедія для дівчаток «Панночка».
Оповідання для дітей« Пуп Землі,або Як Даринка світ рятувала».
Роман для дорослих «Мій Роман»
3) слайд.Перемоги.
Енциклопедія «Панночка»-2 місце в рейтингу «Книжка року-2007»
4) слайд.Світ професій.
Вчитель,журналіст,книжковий оглядач,редактор дитячого журналу «Соняшник»,член Асоціації українських письменників.
5) слайд.Плани на майбутнє.
Написати дитяче «етнографічне фентезі» на основі української міфології.
-Якою ви уявили цю людину?
-Давайте порівняємо уявне з реальністю.(Демонстрація фотографій Т.Щербаченко.)
3.Бесіда за змістом твору
-Чи сподобався вам твір «Пуп Землі…»?
-Як ви зрозуміли назву?
-Ізскількох розділів складається книга?
-Давайте спробуємо зрозуміти мотиви дитячих вчинків героїні.
4.Гра «Задай запитання головному герою твору»
(Один із учнів класу за бажанням виступає в ролі Даринки).
Варіанти запитань:
-З якими диваками познайомив тебе Антін?
-Як ти врятувала світ?
-У яку гру ти любила гратися з Микитою?
-Як називала тебе мама,коли ти вередувала?
-Чому мама часто не впізнавала своєї донечки?
-  Ким ти  мріяла стати?
-Чому ти вирішила скупати порося?
-Чим саме тобі сподобався подарунок діда Мишка?
-Чому ти Івана Чорного прийняла за злочинця?...
5.З’ясування значення імені Даринка.
-У дитинстві Тетяна Щербаченко недолюблювала своє ім’я,тому що вже тоді здогадувалася:як корабель назвеш,так він і попливе. А ім’я Таня було на той час надто просте і дуже поширене. А письменниця переконана-ім’я справді впливає на долю людини.
-Що ж містить у собі ім’я Дарина?
(Корінь Дар-дарувати людям щастя,радість,добро.)
6.Гронування
винахідниця        «пуп Землі»     рятівниця     «викидає коники»    кумедна


                                          Даринка

детектив      школярка           непосидюча      розумна    любить читати
7. Складання порівняльної таблиці 
-Чи схоже ваше життя на Даринчине?
Я та Даринка
Спільне
Відмінне

8. Вправа «Втрачена послідовність»
Відновити послідовність розкиданих ілюстрацій до твору.
9.Робора в парах. З’ясувати значення фразеологічних зворотів,використаних у творі.
Утерти носа-
Викидати коники-
Узяти реванш-
Як Пилип із конопель-
Підсунути свиню-
Збити з пантелику-
Пуп Землі-
Потрапити в халепу-
Ні в сих ні в тих-
Бити байдики-
10.  Диспут «Вибір професії».(Виразне читання уривків із твору.)
Даринка-дресирувальниця?
                 -вчитель?
                 -винахідниця?
-Який винахід вам сподобався найбільше?
-А який винахід врятував би всіх людей планети?
11.Конкурс на кращий переказ уривка, що найбільше сподобався.
YІ.Підсумок уроку.
1)Бесіда.
-Який життєвий урок ви взяли для себе із твору?
Дитинство буде крокувати за вами все життя.Пам’ятайте про час дитинства,не забувайте цей чарівний світ дитячих літ.Нехай вашими супутниками будуть доброта,співчуття,милосердя,турбота.
2) Метод «Прогноз погоди».
Кожен учень визначає емоційний стан у градусах,звіряє,чи змінився він протягом уроку.
YІІ.Домашнє завдання.
Написати листа Даринці ,в якому розповісти про світ своїх захоплень.



Немає коментарів:

Дописати коментар