Укр. літ. 9 клас
Тема.«Енеїда» .Національний колорит. Зображення життя всіх верств
суспільства,утвердження народної моралі в дусі просвітительства.
Мета:допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст ,значення
поеми «Енеїда» для розвитку нової української літератури,української
мови,розвивати навички виразного читання ,аналізу ліро-епічних
творів,висловлення власної думки щодо
прочитаного ,виховувати почуття патріотизму,національної самосвідомості,пошани до духовних надбань
нашого народу,почуття гумору.
Обладнання:портрет письменника,ілюстрації до поеми «Енеїда»,книжкова
виставка різних видань «Енеїди»
Теорія літератури:бурлескно-травестійна
поема,пародія,алюзія,силабо-тонічне віршування.
Хід уроку
1.Організаційний момент
Висловте свій настрій за допомогою дієслів: хвилююсь, радію, чекаю, сподіваюсь, тривожусь.
2.Перевірка домашнього
завдання:
1)Робота в парах .Метод «Сітка Елвермана»
ТАК
|
ЗАПИТАЛЬНИК
|
НІ
|
1. І.П.Котляревський
– родоначальник нової української літератури?
|
||
2. Двадцять
років він працював над славнозвісною «Енеїдою»?
|
||
3. Вищу освіту здобув у Львівському
університеті?
|
||
4.Найбільшим захопленням
Котляревського був театр?
|
||
5. Котляревський учителював на
Львівщині?
|
||
6. Поміщик Парпура за відома автора видав
друком перші частини «Енеїди»?
|
||
7.»Енеїда» складається з 5 розділів?
|
||
8. В повному складі «Енеїду» видали
після смерті автора?
|
||
9.
«Енеїда» за своїм характером і природою значно відрізняється від поеми
Вергілія?
|
||
10. Травестія
– художній твір гумористичного характеру?
|
||
11. Бурлеск
– різновид комічної творчості?
|
||
12.П’єси «наталка Полтавка»,» Москаль-чарівник» забезпечили
Котляревському славу драматурга?
|
2)Складання
«сюжетного ланцюжка» «Енеїди»
3.Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1)Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Перегляньте
репродукції картин. Який стосунок мають вони до теми нашого уроку?(Презентація )
2)«Незакінчене речення»
Сьогодні
на уроці я хочу дізнатися…, з`ясувати…, усвідомити… .
4.Виклад матеріалу уроку
1.) Робота в групах.
I група. Що взяв І. Котляревський
за основу сюжету "Енеїди"? В чому полягає оригінальність композиції?
(Довідка. Сюжет запозичив у Вергілія.
Оригінальність композиції: у Вергілія — 12 частин, в Котляревського — 6; деякі
епізоди опускає, а деякі розгортає у ширші картини; пекло і рай описує
по-своєму; присутній дух українського фольклору, дії відбуваються в українських
містах; введені епізоди з життя українських козаків, старшини, селянства,
міщан, священиків, учнів; описи побуту українського селянства).
II
група. Визначте тему
"Енеїди", проблеми, які порушує автор.
(Довідка. Головна проблема — показ
соціальної та моральної нікчемності сучасної авторові дійсності XVIII
ст.Суспільно важливі проблеми: соціальна нерівність, захист рідної землі від
ворогів, громадянський обов'язок, честь сім'ї, виховання дітей, дружба, кохання
та ін.)
2). Літературознавча хвилинка.— Алюзія (лат. allusio — жарт, натяк) —
художньо-стилістичний прийом, натяк, відсилання до певного літературного твору,
сюжету чи образу, а також історичної події з розрахунку на ерудицію читача,
покликаного розгадати закодований зміст. Подеколи вживається як особливий
різновид алегорії, пов'язаної з фактами дійсності
— Знайдіть
приклад алюзії в поемі "Енеїда" І. Котляревського.
3)Опис страв у поемі
Цитата (назва
страви)
|
Коментар
|
Їли
сім`яну
макуху
|
Легка закуска
|
Свинячу голову до
хріну
|
У
слов`ян-язичників кабана приносили в жертву, з нього починали трапезу як з
ритуальної страви
|
Локшину на
переміну
|
Локшину подавали
як легку страву, що подавалася між м`ясними.
|
Куліш
|
Густа юшка з
пшона з олією чи маслом.
|
Лемішка
|
Страва з
гречаного борошна, що подавалася з зажаркою.
|
Путря
|
Кутя з ячменю,
полита житнім солодом, солодким квасом, настояна добу.
|
Лавинії к Петру
мандрик
|
Корж з сиру з
борошном та яйцями
|
Лубенського шмат
короваю
Корито
опішнянських слив, горіхів київських смажених, полтавських пундиків пряжених
і гусячих п`ять кіп яєць.
|
Автор підкреслює
велике життєлюбство українців
|
Висновок. Наїдки у всіх картинах бенкетування троянців автор перелічує в
тій послідовності, у якій їх подавали на стіл. Звичайно, останніми подавали
солодкі страви, послідовно: кожна наступна була солодша за попередню.
Хотілося б звернути
увагу на шанобливе ставлення в той час до їжі. Під час святкового бенкетування
козаки могли кидати в грязь дорогі убори, сипати грішми, але ніколи не могли
собі дозволити зневажливого ставлення до хліба, їжі взагалі.
4)Ігри. Розваги. Пісні. Танці.
Цитата
|
Коментар
|
У свинки грали
|
Розвага дітей,
пастушків
|
Хрещик, горюдуб
|
Весняні ігри
|
Джгут, хлюст,
візок
|
Картярські ігри
|
Дамки
|
Шашки
|
Горлиця
|
Давній український танець. Танцюють парою: юнак і
дівчина(горлиця), танець супроводжується відповідною піснею.
|
Зуба затинали
|
Танець під сопілку
|
Санжарівка
|
Веселий танець, виконувався з приспівками.
|
Журавель
|
Весільний танець
|
5)Проект «Одяг українців»
В поемі перелічені різні елементи:
Кораблик, очіпок, кибалка… - головні убори
Венера, так само, як і
Юнона, одягає святковий убір української молодиці, але вишуканіший, як подобає
богині, та ще й молодшій за віком, ніж Юнона.
Жінки мають яскравий колоритний одяг : кунтуш, звичайний і з
усами люстровий, свита, кожух. До речі, юпка – верхній жіночий одяг, подібний до демісезонного пальта. А ще
дробушки, запаски, фартухи.
Висновок. Елементи одягу мають велике значення
для розкриття образів. Наприклад, убори Дідони, виписані уважно, бо йдеться
виключно про моральні якості, вдачу, життєві обставини: перед потенціальним
женихом викладається найважливіше з народного погляду – якості молодої вдови як
людини і хазяйки. Далі в усій поемі таку пильну увагу зустрінемо тільки один
раз – при змалюванні майбутньої дружини Енея Лависії, народного ідеалу дівчини.
Факт : в поемі І. Котляревського згадано більше українських
напоїв і
страв ,ніж у праці М. Маркевича, який
досліджував це питання. Це
переконливо доводить, що «Енеїда» - твір глибоко
національний.
Узагальнення: «Енеїда» -
енциклопедія старожитностей – одяг,
страви, побут.
6)Картинах
пекла і
раю
7)Літературне дослідження
Еней – втілення
національного характеру, сформованого в часи козаччини. Втілює найкращі її
риси: волелюбність, патріотизм, мужність, відвагу.
Робота з текстом ( знайти
цитати).
1.Самохарактеристика.
2.Авторська характеристика
3.На чому,, автор акцентує увагу,
характеризуючи Енея:
Ø Добрий
Ø Турботливий
Ø Чесний
Ø Мужній
8)Актуальність
поеми «Енеїда» для сучасників»
Підібрати підписи для листівок
, взявши вислів з поеми. Трактувати концепцію
(-Любов к Отчизні , де герої, там вража сила не устоїть…»
-Де общеє добро в упадку,
забудь отця,забудь і матку, лети…»)
|
|
5.Підсумок
уроку. Оцінювання.
Рефлексія.
-Чи втратила поема актуальність в наш час?
-Які вади суспільства й людини, висміяні письменником,
притаманні і сучасним українцям?
Домашнє завдання.
Намалювати карту подорожі
Енея.
Немає коментарів:
Дописати коментар