Урок
української літератури 7 клас
Тема уроку. Урок позакласного читання .Прагнення кожної
людини бути щасливою у творі Б.Лепкого « Цвіт щастя»
Мета уроку: проаналізувати
зміст новели «Цвіт щастя», розкрити образ маленького хлопчика, головного героя
новели, показати внутрішній стан; розвивати образне та асоціативне мислення; навички виразного читання прозових
творів; виховувати ЦСО до людей
з високими моральними принципами.
Обладнання: збірка творів Б.
Лепкого, портрет Б. Лепкого.
Епіграф:
|
Справжнє щастя не можна поза собою шукати . Воно всередині
нас.
Г.Сковорода
|
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності .
З’ясування емоційної готовності учнів до уроку. Девіз:увага,організованість,взаємоповага і спілкування
помножені на роботу дають знання)
-Саме ці якості потрібні будуть на
уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.«Біоргафічний квиток».(Робота
в групах)(Вибрати
головуючого,секунданта,доповідача і секретаря)
-У метричних свідоцтвах пишуть,де
людина народилася,і тільки не пишуть, для чого вона народилася. А ми з
вами,діти, вже знаємо ,для чого прийшов у цей світ Б.Лепкий.(Діти заповнюють
квиток основними віхами життя)
-У чому ж полягав сенс життя для
Б.Лепкого?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.Моти вація навчальної діяльності. На сьогоднішньому уроці позакласного читання ми розглянемо
новелу «Цвіт щастя», проаналізуємо її зміст, поговоримо про вічні
загальнолюдські проблеми й цінності:
щастя, долю, материнську любов.
Отже,сьогоднішній урок – це знову урок-зустріч
з чудовою прозою Б. Лепкого.
ІУ.Виклад матеріалу уроку.
1.Проблемне питання.
-Що таке проза?
2.Метод «Мікрофон»
«Від зустрічі з прозовим твором Б. Лепкого я очікую…..»
Сподіваюсь , що після уроку ви
захочете ще більше дізнатись про прозу письменника, зацікавитесь нею.
3.З’ясування значення терміну новела.(Робота в зошитах)
Новела (від італ. Novella – новина) –
близька до оповідання жанрова форма, яка відмічається чіткістю зображуваних
подій , несподіваністю їх розвитку і розв’язки.
4.Опрацюваня ідейно-художнього змісту твору «Цвіт щастя».
1)Бесіда.
-Чи сподобалась вам новела?
-А чим саме сподобалась?
-Чи легко було читати твір, чи все ви
зрозуміли?
-Запишіть кожен по одному питанню ,
яке виникло під час читання твору. Якщо протягом уроку не почуєте на нього відповідь,
то задасте у кінці уроку.
2).Метод «Незакінчене речення»
Прочитавши назву твору, я …..
Подумав….
Відчув…
- Чому автор назвав новелу саме так?
-А як би ви назвали цей твір?
-Що є для вас щастя?
-Хто з вас може сказати , що він
щасливий?
-Дайте визначення поняття щастя.
Щастя – це почуття і стан
повного вищого задоволення.
-Діти, кожен розуміє його по – своєму.
Для одних – це родина, здоров’я, улюблена робота, захоплення, друзі, а для
інших – гроші, слава, багатство. Тобто, скільки людей, стільки й думок….
3).Складання сенкану «Щастя».
1.Щастя
2.Омріяне,бажане.
3.Досягати,берегти, дарувати.
4.Людина-творець свого щастя.
5.Доля.
4).Обговорення змісту твору.
-Назвіть героїв художнього твору?
-Яким ви уявляєте малого хлопчика?
5).Інсценізація уривка(розмова матері й сина)(-Як уявляють поняття щастя герої нашого
твору?)
6).Обговорення інсценізації.
-Чи легко було пояснити дитині, що
таке щастя?
-Чому мати говорить ,що цвіт щастя
знаходиться за ставом?
-Квітку якої рослини в народі
називають цвітом щастя?
-А що означають ці слова : «Тепер тобі
і без цього добре»?
-Кожна мати своєму маляті бажає щастя
, молиться за її гарну долю, тому що мати і дитина – це одна з най більших
таємниць природи. З першої миті свого життя дитина бачить лагідне обличчя матері , в якої бринить в
очах щастя і тривога за долю своєї дитини.
-Що спонукає хлопчика йти шукати цвіт
щастя?
_Чому мати не могла дати відповіді на
запитання,які найбільше хвилювали її сина?
-Як ви розумієте епіграф?
Отже, щастя, на думку відомого
філософа – просвітителя Г. С. Сковороди , слід шукати не за морями, не в
царських палатах, а в наших думках, у нашому серці, в любові. Нашу власну долю
ми повинні творити самі й водночас уміти побачити , що задовго до нашого народження
попередні покоління подбали про наше щастя. Існує повір’я , що на небі
загоряється зірка , коли народжується людина. Якщо ця зірка світить довго і
яскраво, то й людина по землі іде впевненою ходою.
7).Виразне читання
уривків
-Які почуття охоплюють хлопчика під
час мандрівки?
-Кого хлопчик зустрічає на своєму
шляху?
8).Метод «Незакінчене
речення»
(Вода – це …..(плин життя)
-Що символізують лебеді?(символ
вірності)
-Чому він просить лебедів крізь сльози?
-Чому лебідь не взяв хлопчика на
крило?
-Отже, щастя не можна просто так
спіймати , його потрібно заслужити . Кожен повинен дійти до щастя своєю дорогою
, своїми добрими вчинками.
Як ви вважаєте , все , що відбулося з
хлопчиком , було наяву чи уві сні? Доведіть свою думку.
7).Робота з таблицею.Знайдіть
і запишіть у таблицю:
Реальне
|
Казкове
|
7).Словесне малювання.
З’єднайте стрілочками ті риси
характеру з поданих,які притаманні хлопчикові.
Неслухняний
Лінивий
Чесний
Егоїст
Хлопчик Наполегливий
Сміливий
Фантазер
Любить рідних
Щирий
8.Метод дослідження.
Дослідіть , які кольори переважають у
творі?
Яка роль кольору?( Символічне значення
кольорів:Білий-чистота.Синій-чарівність.Зелений-любов.Чорний-таємниця.
Червоний-символ роду.Жовтий-сонце.)
Чого більше - радості чи смутку?
Що зрозумів хлопчик, ставши дорослим?
Чи вірив хлопчик у те , що робив.?
В яких рядках , на вашу думку,
переконання в тому , що людина постійно прагне щастя?(зачитати)
А чому взагалі люди прагнуть щастя?
9.Міні – диспут
У кожної людини своє щастя?
10.Метод «Прес»
Доведіть ,що твір «Цвіт щастя» - це новела …
-Ми з’ясували з вами і жанр твору.
11. Складання асоціативного куща .
Ви всі діти, а кожна дитина – то краплина
великого серця України, тому ми створимо з вами власну«квітку щастя». На пелюстці квітки зазначте одну складову
щастя,назвіть її і прикріпіть до дошки.
-Дорогі діти, щастя манить усіх. Ми
щасливі, коли долаємо перешкоди і перемагаємо . Щастя різне:хороше, прекрасне,
ніжне , чудове…
V. Підсумок уроку
-Чи справдались ваші очікування від
сьогоднішнього уроку.
Метод «Мікрофон»
Чи досягли ми поставленої мети на
початку уроку?
Чого вас навчила новела ?
Який урок життя ви взяли для себе?
До чого спонукає твір?
Чи всі отримали відповідь на своє
поставлене питання?
-Діти, ви прийшли у цей світ, щоб жити
гідно, робити добрі справи,залишити в пам’яті приємні спогади.
Своїм твором письменник закликає вас
любити той край, де ви вперше побачили світ, любити людей, допомагати іншим ,
бути добрим, милосердним.
VI. Домашнє завдання
Скласти і записати власний «рецепт» щастя.
Немає коментарів:
Дописати коментар